niroosazan
20 بهمن 1401 - 13:08

وزیربهداشت: سال آینده ۴ هزار بهورز در کشور جذب می‌شود

وزیربهداشت، درمان و آموزش پزشکی با بیان اینکه تا پایان امسال عملیات ساخت حدود دو هزار واحد بهداشتی به پایان می‌رسد گففت: برای سال آینده ۴ هزار بهورز جدید جذب خواهیم کرد، اما کافی نیست و باید این عدد باز هم افزایش یابد.

به گزارش خبرگزاری تسنیم از مشهدمقدس، بهرام عین‌اللهی امروز در همایش کشوری بهورزان، مراقبان سلامت و مربیان بهورزی، در که در مشهد برگزار شد اظهارداشت: امروز و در ایام‌الله دهه مبارک فجر یکی از بهترین برنامه‌های وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی در شهر امام هشتم(ع) برگزار شده و به جرات می‌گوییم بهورز مقدس‌ترین نیروی فعال در حوزه سلامت است.

وی  با بیان اینکه یکی از بزرگترین دستاوردهای انقلاب شکوهمند اسلامی در حوزه سلامت است، گفت: در اوایل پیروزی انقلاب اسلامی، کشورمان فاقد نظام شبکه بهداشت بود و پزشکان بی‌کیفیت خارجی در کشور حاضر بودند و مرگ و میر بالای مادران باردار و کودکان زیر 4 سال را داشتیم و در کنار آن آغاز جنگ تحمیلی را برای توقف قطار انقلاب داشتیم، اما این مشکلات ما را تسلیم نکرد و روز‌به‌روز پیشرفت کردیم و اکنون و در آستانه چهل‌وچهارمین سالگرد پیروزی شکوهمند انقلاب اسلامی جزو کشورهای شاخص منطقه و جهان در حوزه سلامت هستیم.

وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی اضافه کرد: همچنین در سیل سال 1398 لرستان دیدیم که بهورزان در شرایطی بسیارسخت یاری‌گر سیل‌زدگان بودند، چیزی که هرگز در رسانه‌ها به تصویر کشیده نشد و باید این تلاش‌ها به‌خوبی نشان داده شود.

عین‌اللهی افزود: بهورزان و مراقبان سلامت در خط مقدم نظام سلامت در شهرها و روستاها قرار دارند و تربیت نیروی انسانی توانمند و جامعه‌محور در شهرها و روستا در دستور کار قرار گرفته است، ضمن اینکه باید بگوییم که در همه جای جهان از نام بهورز استفاده می‌کنند و این کلمه ایرانی معادل خارجی ندارد که جای بسی افتخار است که یک نام تماما ایرانی در سراسر جهان به زبان می‌آید.

وی با تاکید بر اینکه مردم اعتماد بسیار زیادی به بهورزان و مراقبان سلامت دارند و به جرات می‌گوییم که بالاترین میزان اعتماد مردمی به این گروه‌های زحمتکش است، گفت: باید بگوییم که پوشش خدمات بهداشت98  درصد، امید به زندگی 77.8، دسترسی به آب آشامیدنی 94، ایمن سازی 100 درصد شده و در موارد مثبت رشد و در موارد منفی کاهش قابل توجهی داشته‌ایم.

وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی ادامه داد: ما در تمام حوزه‌ها به جز سیگار که 13 درصد مرگ و میرها را دارد ارتقاء داشتیم و از مجلس شورای اسلامی می‌خواهیم که مالیات دخانیات را افزایش دهد تا قدرت خرید کاهش یافته و به همان نسبت افزایش سلامت جامعه را شاهد باشیم.

عین‌اللهی با بیان این نکته که ما برای سال آینده 4 هزار بهورز جدید جذب خواهیم کرد، اما کافی نیست و باید این عدد باز هم با افزایش همراه باشد، تاکید کرد: امروزه 31 هزار بهورز در 18 هزار خانه بهداشت و 3992 دانش‌آموز فراگیر دوره بهورزی در 216 مرکز داریم و 1200 مربی بهورزی این آموزش‌ها را می‌دهند، ضمن اینکه بر افزایش و تقویت مراکز بهورزی هم تاکید داریم.

وی اضافه کرد: در دولت مردمی سیزدهم عدالت‌محوری و تعالی در حوزه سلامت بسیار مورد تاکید است و تبعیض در این حوزه حیاتی اصلاً قابل تحمل نیست و باید تمام مردم از خدمات یکسان بهره‌مند گردند.

وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی با بیان اینکه در حوزه تعالی باید مدام در حال رشد و ارتقا باشیم، خاطرنشان کرد: از ابتدای دولت تاکنون 850 پروژه بهداشتی افتتاح شده و 550 پروژه دیگر هم بازسازی و بهسازی شده و تا پایان سال 1401 هم عملیات ساخت حدود 2 هزار واحد بهداشتی دیگر به پایان می‌رسد.

عین‌اللهی تصریح کرد: اقدام دیگر ما در برنامه پزشک خانواده و نظام ارجاع بوده و ما معتقدیم که باید نام این عنوان تغییر کند، زیرا تنها پزشک در آن دخیل نیست و کل شبکه سلامت در این برنامه بزرگ که در سطوح 1، 2 و 3 اجرا می‌شود، نقش‌آفرین هستند.

وی با بیان اینکه نیازمند تقویت حوزه مدیریت فناوری اطلاعات هستیم تا بتوانیم تمام نقاط شهری و روستایی کشور را به بهترین شکل ممکن پوشش دهیم، تاکید کرد: سیستم IT پرونده‌های الکترونیک نیازمند پیشرفت بوده و گرچه عدد آن از 10 درصد سال گذشته به 90 درصد رسیده، اما کافی نیست و باید به 100 درصد برسد.

انتهای پیام/282/ن

منبع: تسنیم
شناسه خبر: 1029447