niroosazan
20 بهمن 1401 - 14:24

‌جهاد مقدس بسیجیان در مناطق زلزله‌زده خوی/ خدمت به مردم در دمای زیر صفر + تصاویر

با وجود بارش برف و سرمای زیر صفر درجه در مناطق زلزله‌زده شهرستان خوی، همچنان خدمت جهادی در این مناطق مفهوم خود را حفظ کرده و معناگر «جهاد مقدس» شده است.

به گزارش خبرگزاری تسنیم از ارومیه، وقوع زمین لرزه 5.9 ریشتری در شهرستان خوی و تخریب گسترده این زلزله در روستاها و شهرهای این منطقه موجب شد تا مردم و اهالی خوی با استرس و ناگواری روزهای بهمن ماه را بگذرانند.

هرچند این زلزله تلفات جانی زیادی نداشت و تنها 3 نفر از هموطنان خویی بر اثر آن جان خود را از دست دادند، اما خسارات سنگینی بر خانه‌های منطقه به ویژه در برخی روستاها تحمیل شد که همین امر باعث جلب توجه رسانه‌ها به موضوع شد.

حضور نیروهای امدادی، خدماتی، جهادی به همراه مسئولان ارشد استانی و کشوری در منطقه زلزله‌زده خوی از همان ساعات اولیه وقوع زمین لرزه خوی نشان دهنده عزم جدی برای رفع نیازهای مردم و تامین مایحتاج اولیه برای سکونت در منطقه بود، منطقه‌ای که نه برای سکونت عادی که تنها برای استقرار همراه با  استرس و اضطراب پس‌لرزه‌های با شدت بالا هموار شده بود.

استقرار چادرهای اسکان اضطراری، برقراری کمپ‌های اسکان موقت، ارزیابی میزان خسارات وارد بر واحدهای مسکونی، ارائه خدمات تغذیه‌ای و رفاهی اولیه برای مردم، آواربرداری و ساخت و ساز مجدد واحدهای ارزیابی‌شده جزو اقداماتی است که در زمین لرزه‌های سنگینی نظیر زلزله خوی انجام می‌شود و به نظر می‌آید باید تمام این مراحل با ورود مستقیم دولت و نهادهای متولی امر انجام شود، اما در سال‌های اخیر ورود نیروهای مردمی و جهادی نشان داده که  همت همگانی برای رفع مشکلات مردم زلزله‌زده نیاز جدی است.

آذربایجان غربی , زلزله ,

*  جهادگرانی در صف مقدم خدمت؛ از حمایت دولت تا مردم‌یاری

اینجا خوی، شهرستانی از توابع آذربایجان‌غربی، با مردمی خونگرم و پای کار نظام و انقلاب اسلامی. زلزله‌هایی که از مهرماه امسال در این شهرستان به وقوع پیوسته، به راستی موجب ازهم گسیختگی شدید در منازل و خانواده‌های این شهر شده بود، لرزه‌ها و پس لرزه‌هایی که نه برای مردم  نه برای مسئولان قابل تحمل نبود، همان مهرماه با اولین زلزله در منطقه و ریزش تعداد محدودی از منازل و خسارت بر برخی روستاها، حضور شبانه‌روزی نیروهای امدادی و خدمت برای بهبود وضعیت زندگی مردم به وضوح دیده می‌شد.

قدرت امدادرسانی به حدی بود که تنها چند روز پس از زلزله تمامی آوارها برداشته شد و ساخت منازل با سرعت آغاز شد تا مردم در سرمای آن روزها آواره نشوند. اقداماتی که با حضور کم‌رنگ نیروهای مردمی و جهادی همراه بود، چراکه قدرت و گستره تخریب نیاز چندانی برای همراهی این گروه‌ها را نداشت.

آذربایجان غربی , زلزله ,

پس از گذشت چند ماه از زمین لرزه مهرماه و پس از وقوع چندین زلزله با قدرت پایین، در اواخر دی‌ماه زمین لرزه شدید دیگری در خوی به وقوع پیوست و تنها با فاصله چند روز زلزله قدرتمند 5.9 ریشتری در بهمن ماه موجب خساراتی با شدت بالا و گستره و فراوانی بیشتر شد که همین امر موجب اعلام نیاز برای ورود نیروهای جهادی از سوی دولتمردان شد.

حضور بسیجیان، نیروهای مردمی و عوامل دخیل در امدادرسانی و خدمت به مردم با روحیه جهادی در روزهای سخت مردم خوی شدت می‌گرفت. بسیجیانی در کنار همین مردم و با تکیه بر قدرت خدماتی و جهادی خود؛ نیروهایی که از خدمت به مردم نه هراسی دارند و نه ابایی از مارک‌زنی های بعدی. نفراتی که هم در کنار دولت حاضر می‌شوند و هم برای مردم جان می‌دهند.

روزهای اول که زلزله همراه با گسیل اقلام امدادی نظیر چادر و بسته‌های مورد نیاز مردم زلزله‌زده از سوی نهادهای امدادی بود، نیروهای جهادی همانند خادمانی در کنار عوامل نهادهای مربوطه برای پیاده سازی اقلام، انبار لوازم، تحویل وسایل به زلزله‌زدگان و نیز هرنوع خدمتی که از سوی دولتی‌ها و نیروهای امدادی ارائه می‌شد، آماده و حاضر بودند.

آذربایجان غربی , زلزله ,

در کنار این، سیل کمک‌های مردمی در مناطق و نیاز به انبار کردن لوازم اهدایی هم موجب شده بود تا بسیجیان و نیروهای جهادی، خود را در راه خدمت به مردم آماده کرده و در این مسیر نیز همراه با گروه‌های مردمی اعزامی به خوی همگام و هم‌قدم شوند.

پس از چند روز از زلزله، حضور پرشور مسئولان و مقامات کشوری و لشکری در مناطق زلزله‌زده موجب شد تا توجهات به خوی بیشتر شود، سوءمدیریت‌هایی که در روزهای اول در خصوص توزیع اقلام و اسکان زلزله‌زدگان به چشم می‌خورد به حداقل رسید و کم‌کم مسیر خدمت تغییر کرد.

این بار بسیجیان در راه کمک به زلزله‌زدگان از راه دیگری وارد شدند، تخلیه منازل آسیب دیده از زلزله و انتقال لوازم سالم به محیط‌های امن کاری بود که مردم نیاز داشتند. هر پس لرزه در منطقه موجب فرو ریختن آوار بر روی وسایل مانده در منازل می‌شد و خسارات را برای زلزله‌زدگان افزایش می‌داد.

آذربایجان غربی , زلزله ,

تیم‌های بسیج سازندگی در قالب گروه‌های جهادی، در مناطق با شدت تخریب بالا حضور یافته و نسبت به همراه با صاحبان خانه‌ها به منظور تخلیه اقلام و لوازم منازل اقدام می‌کردند. از پنجره‌های سالم گرفته تا مبل و موکت و فرش و یخچال. آن‌ها به خوبی درک می‌کنند که با قیمت بالای لوازم منزل در شرایط کنونی، وام و تسهیلات ارائه شده به مردم تنها برای ساخت مسکن آن هم درصد اندکی از نیاز واقعی کاربرد دارد و باید به دنبال حفظ لوازم سالم بود. از همین رو سراغ خدماتی متفاوت رفته و برای در امان نگه داشتن لوازم جهاد می‌کنند.

کوچه پس کوچه‌های خوی با ورود این نیروها رنگ و بوی جهادی گرفته و معنای واقعی «جهاد مقدس» را تداعی می‌کند.

اندک اندک نوبت ارزیابی خسارات به پایان نزدیک می‌شود و پس از حدود 15 روز از زلزله، خبر آغاز آواربرداری منازل به صورت رسمی اعلام می‌شود تا مرحله جدید از خدمت گروه‌های جهادی آغاز شود.

آذربایجان غربی , زلزله ,

بسیجیان به صورت گروه‌های چند نفره در مناطق مدنظر و هدف آواربرداری حاضر شده و به همکاری با نیروهای بنیاد مسکن، هلال احمر و همچنین همدردری و همراهی با صاحبان خانه‌ها اقدام می‌کنند.

یک تیم شروع به تخریب اولیه خانه می‌کند، پنجره‌ها را می‌کَنَد و به نقطه امنی در گوشه حیاط انتقال می‌دهد، گروهی لوازم داخل خانه را به خارج نقل می‌کند و گروهی هم به دنبال گفت‌و‌گو و به قول معروف «مشاوره دادن» به زلزله‌زدگان است.

مردم خوی به خوبی قدر این خدمات و امدادها را می‌دانند. زمانی که با بسیجیان و گروه‌های جهادی مواجه می‌شوند، از «یورولمیاسیز» گرفته تا «خسته نباشید» را به سوی این گروه‌ها روانه می‌کنند. پیرمردها و پیرزن‌هایی که خانه‌هایشان به تلّی از خاک تبدیل شده و باید به زودی برای ساخت خانه جدید همت کنند، با بسیجیان و جهادی‌ها دلشان خوش به آینده است.

آذربایجان غربی , زلزله ,

جالب است! بسیجیان در همان شرایط سخت خدمت و در حال انتقال لوازم سنگین و سبک خانه‌ها به مناطق امن، دست از «صلوات» بر نمی‌دارند و روح خود را همچنانن خدایی و الهی نگه می‌دارند.

لبخند هم که چاشنی اصلی خدمتشان است، هم در مواجهه با فحش و ناسزاهایی که گاه و بیگاه به خاطر ناشناس بودنشان می‌شنوند و هم هنگام دیده گریه و ناله صاحبان خانه‌ای که اکنون تنها داریی‌شان همین مردم‌یاری و مردم‌داری بسیجیان و جهادی‌ها است.

خوی؛ امروز به نقطه «جهاد مقدس» تبدیل شده و نشان‌دهنده میزان عشق و علاقه جهادگران به زندگی مردمی است که در بدترین شرایط روحی و عاطفی قرار دارند، مردمی که با جهاد به دنبال جبران زندگی خود هستند و در آینده بیشتر طعم این میهمانی‌ها را خواهند دانست ...

آذربایجان غربی , زلزله ,

آذربایجان غربی , زلزله ,

آذربایجان غربی , زلزله ,

آذربایجان غربی , زلزله ,

آذربایجان غربی , زلزله ,

آذربایجان غربی , زلزله ,

آذربایجان غربی , زلزله ,

آذربایجان غربی , زلزله ,

آذربایجان غربی , زلزله ,

آذربایجان غربی , زلزله ,

آذربایجان غربی , زلزله ,

آذربایجان غربی , زلزله ,

آذربایجان غربی , زلزله , آذربایجان غربی , زلزله ,

انتهای پیام/.

منبع: تسنیم
شناسه خبر: 1029711