niroosazan
02 دی 1401 - 19:10

3 پیام دلاری آمریکا برای دولت جدید عراق

یک نماینده عراقی می‌گوید که واشنگتن اخیرا سه اقدام اقتصادی علیه دولت جدید عراق اتخاذ کرده که این سه اقدام پیام‌هایی ضمنی برای دولت جدید عراق به همراه داشته‌ است.

به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری فارس، «مصطفی جبار سند» نماینده پارلمان عراق به تازگی با انتشار پیامی در حساب کاربری خود در شبکه فیسبوک اشاره کرد که آمریکا با اقداماتی که اخیرا علیه عراق اتخاذ کرده، سه پیام ضمنی برای دولت جدید بغداد ارسال کرده است.

نماینده پارلمان عراق در این باره اظهار داشت: «آمریکا بدون آنکه حرفی بزند سه پیام برای آقای السودانی ارسال کرده و از او می‌خواهد کرد که برای توافق به واشنگتن بیاید و راه دولت پیشین [عراق] را ادامه دهد.»

مصطفی جبار سند با اشاره ضمنی به اقدامات اخیر دولت آمریکا علیه عراق گفت: «این پیام‌ها از طریق موشک کشنده (دلار) [برای دولت عراق] ارسال شده است.»

او در ادامه با اشاره ضمنی به کنترل درآمدهای نفتی عراق از سوی آمریکا افزود:‌ «پیام نخست با عدم ارسال پول عراق به دلار بود -به‌رغم آنکه زمان پرداخت سر رسیده بود.» 

آن طور که از ادامه پیام این نماینده پارلمان عراق برمی‌آید آمریکا تحویل درآمدهای نفتی عراق را کاهش داده و آن را از ۱۰۰ درصد به ۲۵ درصد رسانده است.

سند ادامه داد که پیام دوم آمریکا برای دولت جدید عراق «حذف چهار بانک عراقی (بانک الاوسط، القابض، الانصاری و آسیا) از بازار ارز بود؛ اقدامی که فروش ارزی بانک مرکزی را به یک سوم کاهش داد و به افزایش قیمت در بازار موازی انجامید.»

طبق گزارش رسانه‌های عراقی، چهار بانک یادشده اخیرا تحت فشار آمریکا به اتهام آنچه پولشویی و حمایت مالی از تروریسم خوانده شده، از بازار ارزی عراق کنار گذاشته شده‌اند. این اقدام که با فشار آمریکا صورت گرفت، باعث شد که بازار ارز در کشور عراق متلاطم شود و دینار عراق در برابر دلار آمریکا ارزش خود را از دست بدهد. 

منابع عراقی پس از حذف این چهار بانک عراقی گزارش داده بودند که قیمت فروش هر ۱۰۰ دلار به ۱۵۱ هزار و ۳۰۰ دینار و همچنین قیمت خرید هر ۱۰۰ دلار به ۱۵۱ هزار و ۲۰۰ دینار عراقی رسیده است.

حذف این چهار بانک در حالی تحت فشار آمریکا صورت گرفت که «جیسی بیکر» دستیار معاون وزیر خزانه داری آمریکا در امور تروریسم و جرایم مالی بلافاصله به دیدار رئیس بانک مرکزی عراق رفت. بانک مرکزی عراق پس از این دیدار در بیانیه‌ای رسمی عنوان کرده بود: «دو طرف درباره همکاری در زمینه اجرای استانداردهای بین‌المللی برای مبارزه با پولشویی و تأمین مالی تروریسم و پایبندی بانک مرکزی به این قوانین با یکدیگر گفت‌و‌گو کردند.»

«مصطفی غالب» رئیس بانک مرکزی عراق در این خصوص گفته بود که عراق به قوانین و دستورالعمل‌های بین‌المللی در زمینه مبارزه با پولشویی و تأمین مالی تروریسم پایبند است.

مصطفی جبار سند نماینده پارلمان عراق در ادامه سخنانخ خود در ارتباط با پیام سوم اقدامات آمریکا برای دولت جدید عراق اظهار داشت: «پیام سوم، سنگ‌اندازی در فرایند خرید گاز و انرژی از جمهوری اسلامی [ایران] بود که از طریق جلوگیری از پرداخت [بدهی‌ها به ایران] صورت گرفت؛ به‌نحوی که میزان [بدهی] انباشته‌شده در حساب TBI کشور همسایه ایران به ۱۰ میلیارد دلار رسید و آمریکا از حواله آن به این کشور همسایه جلوگیری کرد مگر پس از آنکه عراق به پلتفرمی برای همکاری با آن‌ها به توافق می‌رسید.»

این نماینده عراقی در پایان اظهاراتش پیش‌بینی کرد که نرخ دلار به‌صورت تدریجی در ابتدای سال آینده میلادی در این کشور کاهش یابد و در این باره گفت: «انتظار می‌رود به علت نزدیکی هماهنگی اوضاع سیاسی، نرخ ارز، ابتدای سال آینده، به‌تدریج کاهش یابد.»

پایان پیام/

منبع: فارس
شناسه خبر: 928983